Krámy nebo menstruace? Jakou si ji nazveš, takovou ji máš.

antikoncepce, menstruace a mýty kolem ní, Vědomá plodnost, sebepoznávací semináře, cyklická proměnlivost ženy

Máte bolestivou menstruaci, ovulaci nebo premenstruační syndrom? Chápu, pak je těžké mít pro svůj cyklus hezký název. Ale přesto – jak svoji menstruaci nazýváte? Dnes se podíváme na to, jaká souvislost je mezi naším prožitkem symbolem ženskosti a slovníkem…

Na mých sebepoznávacích kurzech velmi často padne otázka: „A co bolesti před menstruací? Co s nimi můžu udělat?“ Když jsem brouzdala po internetu a zajímalo mě cokoliv s menstruační tématikou, narazila jsem na velké množství různých názvů, které společnost používá pro menstruační cyklus. Tady je jejich výcuc. Na první pohled je to vtipné, na druhý s domyšlením všech souvislostí už méně…

antikoncepce, menstruace a mýty kolem ní, Vědomá plodnost, sebepoznávací semináře, cyklická proměnlivost ženy

Zdroj názvů: http://prask.nova.cz/clanek/novinky/lide-pozivaji-okolo-peti-tisic-ruznych-vyrazu-pro-menstruaci-najdete-ten-vas.html

Ahoj, jsem TVŮJ menstruační cyklus. Jak mi budeš říkat?!

Může to vypadat divně, ale – zkuste se do svých měsíčků vžít. Nebo – aby se to lépe představovalo – zkuste se vžít do svých vaječníků, dělohy, pochvy. Zkuste si představit, že vás někdo nazývá „Krámy“ a každý měsíc vás vítá slovy: „Jéééé, už zase jsem TO dostala, to je otrava…“ Ne, fakt, nesmějte se a zkuste si to představit. Jste projev ženství, každý měsíc vytváříte velké množství hormonů, s láskou dohlížíte na dozrávání vajíček, aby z nich mohl teoreticky vzniknout nový život, staráte se o spermie, které  čekají na ovulaci, vytváříte děložní sliznici, aby se mohlo eventuálně oplodněné vajíčko pohodlně zavrtat a přežít.

No a vaše nositelka vás evidentně zrovna nezbožňuje. Natož, aby se na vás každý měsíc těšila. Možná vás neposlouchá, když k ní mluvíte, co potřebujete jinak, aby se vám společně lépe žilo – vše fungovalo, jak má, a nejlépe bez bolesti…

Nebo si představte něco méně abstraktního a z každodenního života. Máte ve svém okolí někoho, koho nemáte moc rádi? Třeba ho/ji i nelichotivě nazýváte? Co kolega, který vám pije krev? Prima, představte si jeho. Co můžete čekat od někoho, koho sami nemáte rádi a nazýváte ho jinak než jménem nebo hezkou přezdívkou? Asi těžko vám na stůl v práci ráno připraví koblihy, vaši oblíbenou kávu a nechá vzkaz s přáním hezkého dne. Pravděpodobně bude i on odrážet váš vztah a chování k němu.

První krok k bezbolestnému cyklu může být právě tady. Je to trochu „oko za oko, zub za zub“. Nebo jinými slovy – svými myšlenkami vytváříme svoji vlastní realitu. V našem kontextu pak svým vztahem k menstruaci určujeme, jak bude probíhat. Dává vám to smysl? Pak čtěte dál…

Dohoda první: Nehřešte slovem („Miřte slovem přesně“)

Pokud jste příznivcem knížek, pak možná znáte „Čtyři dohody“ od mexického spisovatele Dona Miguela Ángela Ruize. Tento bestseller dává v podstatě návod k osobní svobodě skrz čtyři dohody, které uzavřete sami se sebou. Určitě doporučuji :-)

První dohodou, kterou se sebou uzavíráte, je nehřešení slovem. Je to v podstatě nálepkování, škatulkování čehokoliv nebo kohokoliv pod nějaký svůj citově zabarvený název. Průšvih je, že tím v podstatě vytvořím zaklínadlo, na které se těžko hledá protilék.

V souvislosti s menstruačním cyklem to pak může vypadat takto. Když žije dcera v domácnosti s matkou, která svoji menstruaci vnímá jako „nutné zlo“ a něco, co „se musí vydržet“, pak tento postoj převezme pravděpodobně i dcera.

Svým názvem pro menstruační cyklus mu udáváme přesně tu energii, kterou v sobě nese. Jménem „Krámy“ o své menstruaci mluvíme hanlivě, s despektem, možná s opovržením a vztekem – tak se bude cyklus chovat pravděpodobně i k nám.

Menstruační cyklus je přímým projevem ženství, vyjadřuje tedy náš postoj a vnímání k nám samotným jako k ženám. Průběh menstruačního krvácení a příprava na něj (premenstruační období) kopíruje:

 • všechny naše nezpracované myšlenky a vzorce o ženství;
 • vztah s otcem;
 • přístup k menstruaci, který doma panoval v našem dětství;
 • zážitky z dospívání – přípravy na to, kdy budeme ženou;
 • prožitek první menstruace – menarché;
 • posmívání kvůli menstruaci (sourozenců nebo jiných pro dívku důležitých lidí);
 • traumata (znásilnění, zneužívání…).

Ovulace je přímým zástupcem potenciálního každoměsíčního začátku mateřství (nebo jeho změny s příchodem dalšího potomka). Odráží tedy zpravidla náš vztah k mateřství, nezpracovaný potrat miminka a podobně.

antikoncepce, menstruace a mýty kolem ní, Vědomá plodnost, sebepoznávací semináře, cyklická proměnlivost ženy

Jaké kroky mohu udělat k méně bolestivému cyklu?

Mám pár konkrétních tipů, které můžete vyzkoušet. Najděte si, co s vámi rezonuje, je vám blízké, a s chutí do toho :-) Společný jmenovatel všeho je sebeláska…

 1. Najděte si hezký název pro váš menstruační cyklus. Co třeba měsíčky? Nebo rádi nazýváte věci pravými jmény – menstruace? Najděte si, co se vám líbí a vyvolává ve vás hezký pocit. Jak by se líbilo vám, aby se vám jako menstruačnímu cyklu říkalo a měla jste chuť se svojí nositelkou spolupracovat? :-) Doporučuji něco, co menstruační cyklus vystihuje (název „Jahody“ je sice obvykle spojen s hezkým letním prožitkem pojídání jahod, ale nevystihuje cyklus pravým jménem, chápete mě…).
 2. Menstruace není jen o týdenním krvácení. Menstruační cyklus je celá doba od prvního dne menstruačního krvácení do dalšího krvácení. Všechny hormonální změny, tělesné projevy, ovulace, změna cervikálního hlenu, emoce… zkrátka všechno, co se v našem těle děje. To, jak bude probíhat, ovlivňuje i to, jak se k sobě chováme v průběhu všech fází. Respektujeme to, že někdy chceme být prostě samy a odpočívat? Že potřebujeme dobít baterky? Že někdy máme zase energie na rozdávání a nedusíme se doma? Mluvím o životě v souladu s vlastní cyklickou proměnlivostí.
 3. Rituál poděkování za menstruační krvácení. Udělejte první krok k usmíření se svým cyklem a poděkujte mu za to, že je. Poděkujte tělu za to, že funguje, jak má. Že máte každý měsíc možnost počít nebo nepočít miminko. Nebo využít ovulaci k tvorbě nového projektu, nápadu. Za to, že můžete využít dny svého menstruačního krvácení k hlubokému nahlédnutí do své duše, kde dostanete odpovědi na své otázky. Jak může poděkování vypadat? Svůj cyklus si nejlépe já osobně připomínám, když přijde menstruační krvácení. Symbolem menstruace je červená barva. Běžte a kupte si něco červeného, co máte rádi – červený tulipán, růži, jahody, jablko, uvařte si rajskou omáčku :-) Noste menstruační šperk, kterým umocníte své myšlenky na samu sebe jako ženu. Vezměte si červené doplňky – korále, šátek, ponožky, spodní prádlo, boty, pásek, gumičku do vlasů… Poděkujte za to, že jste ženou, i když vás to třeba ještě v tuto chvíli bolí.
 4. Odpusťte. Děloha má tendenci absorbovat do sebe to špatné, co se nám děje. Emoce, prožitky. My, ženy, na emocích fungujeme – ať se nám to líbí nebo ne. A jakmile něco nezpracujeme a týká se to našeho ženství, šup s tím do dělohy. Do tlaku, stahů, premenstruačních křečí, porodu, který není podle našich představ, do cyklů s bolestí nebo bez ovulace. Do potíží s otěhotněním, když po miminku toužíme. Je to těžké téma, vím to a rozhodně ho nezjednodušuji, jen chci poukázat na souvislosti. Vyžaduje péči a hlavně moře a moře lásky. Tu první lásku si ale musíme dát samy. Milovat samu sebe, být na sebe hodná, dopřát si odpustit, nadechnout se a jít dál. Odpustit sobě, rodičům, prvním láskám. Pokud je odpuštění vaše téma, můžete si o něm přečíst článek a udělat si rituál od-puštění a pustit to jednou pro vždy od sebe >>.
 5. Mluvte s ní, pohlaďte se. Chcete si něco se svojí dělohou vyříkat? Udělejte to. Chcete jí říct, že jste z něčeho smutná, máte vztek? Řekněte jí to. Položte si ruku na levou část vašeho podbřišku, kde sídlí. Mluvte, brečte, vztekejte se, odpouštějte a pohlaďte se. Poděkujte jí, že je a že víte, že to spolu dáte a budete kamarádky. Věřte jí, věřte sobě.

Věřte, že bolesti poleví. Víra v pozitivní výsledek je základ. Když se na něco soustředíme, věnujeme tomu energii. Když něčemu věnujeme svoji energii, mění se to. Pokud tomu dáváme energii lásky, dobra, pokory, pochopení, vyvíjí se to dobrým směrem. K úlevě. K tomu, že budeme moci vnímat menstruační cyklus jako velký dar. Vidět jednu věc v průběhu cyklu různýma očima. K pochopení sebe sama, svého těla. Věřte, že s vámi nechce bojovat. Ale první krok je na vás…

S láskou Aneta.

Aneta Fialová
Zamilovala jsem se do využití svých ženských darů v každodenním životě. Tím inspiruji a učím této dovednosti další ženy. Jsem zakladatelkou webu jsemženou.cz, certifikovanou lektorkou symptotermální metody (na mých stránkách ji najdete pod názvem Vědomá plodnost), průvodkyní online kurzu #KdyžSeNechápeš a živých sebepoznávacích kurzů. Více o mně najdete v článku Můj příběh.
Komentáře