Jaké bonusy přináší život bez hormonální antikoncepce?

antikoncepce, menstruace a mýty kolem ní, Vědomá plodnost, sebepoznávací semináře, cyklická proměnlivost ženy

Přemýšlím už nějakou dobu nad tím, že vám chci natočit video o tom, jaké to je každý den bez hormonů. Pokaždé mi jely v hlavě dialogy na desítky minut a vždycky skončily u toho, co si o hormonech myslím. A to nechci. Nechci, aby to sklouzlo do negativních vět a mých postojů k hormonálce. Dnes vám chci ukázat, do čeho všeho nám výběr antikoncepce zasahuje, jaké oblasti v každodenním životě ovlivňuje. Protože jejím výběrem si do velké míry vybíráme i životní styl…

Chtěla jsem vám říct do videa spoustu věcí, ale nakonec jsem zjistila, že všechno, co vnímám jako životní bonus k Vědomé plodnosti, má společného jmenovatele – PŘIROZENOST. A okolo ní se to všechno točí a z ní vychází. Mluvím v hádankách? Přestanu :-)

Vytvořila jsem obrázek, který tvoří koloběh toho, do čeho všeho antikoncepce zasahuje. Tím začneme a v textu níže se k němu vrátím…

antikoncepce, menstruace a mýty kolem ní, Vědomá plodnost, sebepoznávací semináře, cyklická proměnlivost ženy

Tělo je dokonalá chemická laboratoř

To jsou slova, která jsem slýchávala od svého tatínka. Tehdy mě to jako správnou puberťačku vytáčelo do vrtule, dneska vím, že má pravdu a s láskou jsem si na větu vzpomněla a používám ji :-)

V souvislosti s ženským cyklem to platí samozřejmě také. Přirozené fungování menstruačního cyklu je řízeno hormony a i malá změna a přechodná hormonální nerovnováha nám s ním umí slušně hýbat. Pokud prožíváme silný stres nebo smutek, menstruace se o pár dní posune (vajíčko potřebuje delší dobu na dozrání – teď jste na řadě s energií vy, na vajíčko dojde později, ovulace není na programu dne). Když neodpočíváme, premenstruační syndrom často zesílí. A takhle můžu pokračovat dál, ale o tom dnešní článek není :-)

Chci se dostat k tomu, že hormony řídí a ovlivňují v našem těle spousty činností (včetně metabolismu, toho, jak se nám spí…), včetně našich nálad, mentální, myšlenkové a duševní činnosti. A tam je to, v čem (mimo jiné…) umí hormonální antikoncepce napáchat hodně škod. Přeruší totiž přirozený koloběh tvorby hormonů a tělo se s tím musí poprat po svém. No a taky pere – hodně žen přibírá, má neutrální náladu, sníženou chuť na milování, jede tak trochu „na autopilota“ a velmi výrazně omezí ženě prožívat 4 přirozené fáze cyklu.. Je vám to povědomé? Mně ano, byla jsem „v tom“ 7 let a přesně tak to probíhalo…

Koloběh plusů života bez hormonálky

Když jsem přestala jíst hormonální antikoncepci, měla jsem štěstí a moje tělo najelo do svého přirozeného fungování poměrně dost rychle. Jenže to „přirozené fungování“ jsem si už jaksi nepamatovala. Komické pak bylo, když jsem šla na gynekologii „kvůli nějakému výtoku“ a po mém popisu se paní doktorka na mě usmála a řekla: „A nejste náhodou asi uprostřed cyklu?“ Já kývla. „Tak to máte zřejmě ovulaci, slečno Fialová.“ Tak málo jsem o sobě a svém těle věděla… (Pozn.: není pravidlem, že OVULACE JE V PŮLCE CYKLU. Dochází k ní při zdravém cyklu 11-15 dní před dalším menstruačním krvácením.)

Když necháme tělo přirozeně fungovat, nastartujeme koloběh plusů života bez hormonálky. O čem mluvím?

 1. Nezatěžuji své tělo hormony a nenarušuji jejich přirozenou tvorbu.
 2. Vnímám signály těla skrz menstruaci – všechny fáze menstruačního cyklu jsou odrazem našeho vztahu ke svému ženství a k sobě samé. Máte silné premenstruační nebo menstruační bolesti? Dlouhé a silné krvácení? Zkuste se ve dnech, kdy máte menstruační krvácení, podívat dovnitř sebe, popřemýšlet si, nechat plout myšlenky na téma, které vás tíží. Při menstruačním krvácení umíme nacítění se samu na sebe dělat nejlépe.
 3. Zvyšuje se mi intuice. Díky tomu, že více poslouchám a slyším své tělo, co mi říká, se mi zvyšuje intuice. Ta mi pak radí, jakým směrem se dát a čeho se mé myšlenky týkají.
 4. Více cítím, co se v mém těle děje a mohu být lékařem sama sobě. Úžasný benefit vyplývající ze dvou předchozích bodů. Jsou to malé střípky, kdy třeba slyšíte uvnitř sebe: „Jestli si teď nevezmeš okamžitě bačkory, budeš koukat…“ To se mi stalo na začátku února, když jsem školila, neposlechla jsem… a druhý den koukala na příšernou chřipku. Ano, druhá věc je ty hlasy v sobě vždycky poslechnout, že :-)
 5. Mohu využívat všechny 4 fáze svého cyklu, vím, kdy si mám co naplánovat. Miluju cyklickou proměnlivost. Dává mi ještě větší svobodu a uvědomění si, co se v mém těle děje a proč reaguji, jak reaguji. Proč mám tyto dny tendenci si stěžovat a být vzteklá (jsem v premenstruační fázi – fázi Čarodějnice)? A taky vím, že za 3 dny se to změní. A taky vím, že když teď do menstruace něco naplánovaného nestihnu, nic se nestane, protože to po menstruačním krvácení bleskově dodělám. A taky vím, že když si nedopřeji první a druhý den krvácení volno pro sebe, tak mi bude hodně energie v nadcházejícím cyklu chybět…
 6. Jsem spokojenější a klidnější já a tím pádem i mé okolí. Krásná ukázka pravidla: „Když jsem spokojená já, je mi mé okolí.“ Taky jste si všimly, že ve většině dní řídíte náladu domácnosti vy? Jojo, je to tak :-) A proto je potřeba, abych byla spokojená ve svých dnech já, pak bude i má rodina a okolí. Díky bodům 1+2+3+4 se výrazně zvýší moje spokojenost – daleko víc o sobě vím a jsem klidnější, když můžu se svým tělem mluvit, poslouchat ho a spolehnout se na něj i na sebe.
 7. Inspiruji svou dceru a okolí. To mi došlo teprve nedávno. Mám dvouapůlletou dceru Anežku a uvědomila jsem si, že to, že vyrůstá v rodině, kde se spoléháme spíše sami na sebe než na chemii, jí dáváme možnost volby –rozhodnout se, jak jednou bude řešit antikoncepci a další věci ona sama. Uvidí u nás, že to jde bez hormonální antikoncepce a sama si řekne, jak je to fajn  pro ni.

Zdá se vám až nemožné, že tohle všechno dostanete díky tomu, že jste bez hormonů? Dává vám to smysl? :-)

antikoncepce, menstruace a mýty kolem ní, Vědomá plodnost, sebepoznávací semináře, cyklická proměnlivost ženy

 

A jak by řekl uvaděč Teleshopingu: „A to ještě není zdaleka všechno!“ :-) Už ode mě asi víte, že jsem nadšenou uživatelkou (a lektorkou) symptotermální metody. V souvislosti s tímto článkem ji vnímám jako spolehlivého diagnostika mého menstruačního cyklu. Jako bonus k bodům 1+2+3+4+5+6 mám také:

 • vědomí, že jsou vaše cykly zdravé (vím, že u mě proběhla ovulace a že má vajíčko dostatek času se pak případně zavrtat do děložní sliznice);
 • velmi spolehlivou antikoncepci (obdobně jako ta s hormony) bez vedlejších účinků, kopíruje přirozenou plodnost muže i ženy;
 • čisto v myšlenkách – v mé hlavě odpadly věty typu: „a co když jsem fakt těhotná?!“ Žádný chlap (i když si to drtivá z nich myslí…) nemá své spermie spočítané. My ale víme, kdy mám plodné a neplodné dny a podle toho „se zařídíme“ :-);
 • každý měsíc volnou ruku v rozhodování, jestli druhé miminko chceme nebo ještě počkáme – nečekáme na návrat plodnosti po vysazení antikoncepce;
 • v rukou algoritmus pro výpočet data porodu podle skutečné ovulace a tím výrazně snížím riziko jeho případného vyvolávání.

Říkáte si, že by bylo fajn se dozvědět víc a jak třeba jeden měsíc se symptotermální metodou vypadá? Mrkněte tady >> – udělala jsem případovou studii na jeden svůj cyklus.

Článek je u konce. Pokud ve vás zanechal otázky, můžete mi je napsat na aneta@jsemzenou.cz. Pokud semínko „co když to tak fakt je“, nechte ho klíčit. A pokud vás alespoň pobavil nebo byl inspirací, jsem moc ráda.

Krásné dny plné důvěry sama v sebe vám přeje

Aneta.

Aneta Fialová
Zamilovala jsem se do využití svých ženských darů v každodenním životě. Tím inspiruji a učím této dovednosti další ženy. Jsem zakladatelkou webu jsemženou.cz, certifikovanou lektorkou symptotermální metody (na mých stránkách ji najdete pod názvem Vědomá plodnost), průvodkyní online kurzu #KdyžSeNechápeš a živých sebepoznávacích kurzů. Více o mně najdete v článku Můj příběh.
Komentáře