Jak to funguje s antikoncepcí bez hormonů v praxi? Případová studie 1 cyklu se všemi detaily.

antikoncepce, menstruace a mýty kolem ní, Vědomá plodnost, sebepoznávací semináře, cyklická proměnlivost ženy

Často dostávám otázku tohoto typu: „Aneto, jak to vlastně vypadá s antikoncepcí bez hormonů v praxi? Myslím konkrétně: kolik dní je plodných, neplodných, jak často je třeba se měřit a tak.“ Děkuji vám za podnětné otázky, to v prvé řadě. Myslím, že podobné podrobnosti zajímá mnoho mužů, žen a párů. Proto jsem pro vás všechny vypracovala případovou studii, kde jsem odhalila jeden svůj měsíc s Vědomou plodností – se všemi detaily, díky kterým nahlédnete pod pokličku…

Upozornění: Je to ukázka z praxe – z mého cyklu. V žádném případě toto neberte prosím jako návod pro svůj cyklus. Myslím to vážně, prosím – žádné „plus mínus to mám stejně, tak se tím budu řídit“ tady neplatí. Takhle to opravdu nefunguje :-) Každá žena je jedinečná a každý cyklus je jedinečný. Věřte mi, je hodně pravděpodobné, že to nemáme stejně, i když máme cyklus třeba i stejně dlouhý. Pokud se chcete vyznat v tom svém osobním, soukromém, jedinečném cyklu, najděte si nejbližší termín semináře a za jeden den se naučíte, jak to funguje právě u vás.

Základní princip metody

Ještě než vám ukáži Vědomou plodnost v praxi, upřesním základní principy metody. Pokud o antikoncepci bez hormonů slyšíte poprvé, bude se vám hodit pár bodů pro ujasnění pravidel – o co tedy jde.

Osobně považuji symptotermální metodu jako místem průsečíku přímek, kdy chci žít bez hormonů a

 • právě neplánuji miminko (hledám vhodnou antikoncepci) a situace,
 • kdy se rozhodneme s partnerem počít miminko (chci vědět, že mé tělo funguje jak má a můj menstruační cyklus je zdravý).

Metoda je geniální v tom, že kombinuje dva přirozené tělesné symptomy blížící se nebo proběhlé ovulace a díky nim rozlišuje dny v měsíci na plodné a neplodné:

 • objektivní symptom – po ovulaci stoupne vnitřní  (bazální) tělesná teplota a tím dle pravidel potvrdíme, že došlo k ovulaci;
 • subjektivní, přesto s trochou cviku snadno definovatelné – symptomy estrogenizace těla (jedná se  především o cervikální hlen, ve kterém dokáží spermie před ovulací dlouho přežít a počkat si na zralé vajíčko – jeho přítomnost vnímáte pár dní před ovulací).

Vědomou plodností jsem pak nazvala komplex symptotermální metody a všech okolních témat, kterých se život bez antikoncepce a se symptotermální metodou týká (milování, použití metodyjako antikoncepce i plánování miminka, pochopení vlastního těla – co je ok a co už brát jako varovný signál, jak své tělo v plodnosti podpořit …). Více o Vědomé plodnosti je tady >>.

 

Ukázka z mého cyklu – 1 měsíc

Začnu obrázkem, pod ním najdete v článku komentář…

antikoncepce, menstruace a mýty kolem ní, Vědomá plodnost, sebepoznávací semináře, cyklická proměnlivost ženy

 

Shrnutí z obrázku:

 • Měřítko: co čtvereček, to jeden reálný den.
 • První den cyklu = první den menstruačního krvácení.
 • Vědomá plodnost vychází z principů symptotermální metody (dále jen STM) – více o metodě je na mých stránkách tady >>.
 • Cyklus trval 30 dní (31. den přišlo další menstruační krvácení).
 • Dle pravidel STM vím, že u mě proběhla ovulace 15. den cyklu (určím z bazální tělesné teploty).
 • 11 dní jsem si měřila každé ráno po probuzení bazální tělesnou teplotu (teplota uvnitř těla, neovlivněná vnějšími vlivy).
 • Pouze 10,5 dne v měsíci jsem měla plodné dny. Vysvětlení té půlky dne: dle pravidel STM začínalo mé plodné období 18. den cyklu večer.
 • V cyklu jsem tedy měla 19,5 neplodných dní.

 

antikoncepce, menstruace a mýty kolem ní, Vědomá plodnost, sebepoznávací semináře, cyklická proměnlivost ženy

 

Reálná bilance plusů, mínusů a obav

Nemám v úmyslu vás balamutit a lámat „na svou stranu“, myslím si, že každý máme právo na volbu vlastní antikoncepce, co nám vyhovuje. Píšu, jak to cítím. Připravila jsem pro vás soupis plusů a mínusů metody, které jsem našla, nebo mi přišlo, že by to tak mohlo vnímat více lidí :-)

Plusy:

 • velmi vysoká spolehlivost (obdobná jako u hormonální antikoncepce);
 • bez vedlejších účinků = 100% zdravotní nezávadnost :-);
 • cena antikoncepce (kromě bazálního teploměru v hodnotě cca 400,-Kč a kurzu, kde vás vše naučím, nepotřebujete vůbec nic) – celková cena nepřesáhne ceny hormonální antikoncepce za dva měsíce…;
 • poznala jsem svůj cyklus – vím, že je zdravý (a co to vlastně znamená) a vím, co mám dělat, kdybych zjistila, že zdravý není;
 • zachování cyklické proměnlivosti – díky tomu, že neberu hormony, které ovlivňují fungování těla i psychiky, využívám darů všech fází v měsíci;
 • dá se použít jako antikoncepce i jako prostředek k plánování příchodu miminka – každý měsíc se můžeme s partnerem rozhodnout, jak to bude, nečekám na návrat plodnosti po vysazení hormonů :-)

Mínusy a obavy na startu:

(nad těmi jsem dlouho přemýšlela… převedla jsem je praxí do plusů, ale přesto jsem na začátku mínusy viděla a obavy měla)

 • Ráno si měřím teplotu. Ano, bez toho to nejde, 3 minuty ráno, několik dní v měsíci. Ale víte jak – aspoň si v klidu ještě poležím a dostanu objektivní podklad toho, že má ovulace proběhla :-)
 • Jak je to s milováním v plodném období?! Kdo chce, cestu si vždycky najde :-) Ale je to na delší odpověď, proto jsem jí věnovala následující odstavec článku.
 • Měla jsem pocit, že na mně to prostě nebude fungovat – na kurzu jsem viděla krásné grafy, ale co ty moje, vyznám se v nich taky? Jaké bylo mé milé překvapení, že mé grafy byly sice osobité, trochu jiné než z kurzu, ale krásně čitelné a každý měsíc podobné. Měla jsem radost, že jsem si je uměla vyhodnotit (a evidentně dobře, když máme jedno plánované mimčo :-))! Absolventům svých seminářů Vědomé plodnosti (zaměřené na metodu jako na antikoncepci i jako pomůcku při plánování početí miminka) dávám první asistenci při vyhodnocení jako dárekpo celý rok od kurzu mají 50% zvýhodnění na moji další osobní pomoc při vyhodnocování (Skype nebo osobní).
 • Nechrání před pohlavními nemocemi. Ne, to opravdu nechrání, je vhodná jen pro „kooperaci“ s partnerem, kterému věříte :-) Proti pohlavním nemocem dokáže chránit jen kondom. Tak to je, bylo a pravděpodobně i bude :-)
 • Pak už vážně netuším, co by mi mohlo bránit na startu v cestě, na víc si nevzpomínám. Pokud máte vy nějaké obavy, napište mi prosím na aneta@jsemzenou.cz, ráda vypracuji odpovědi a předám je dál (samozřejmě anonymně…) :-)

antikoncepce, menstruace a mýty kolem ní, Vědomá plodnost, sebepoznávací semináře, cyklická proměnlivost ženy

Jak je to s milováním v plodném období?

Budu mluvit o sobě, žádné teoretizování… Nejdřív jsem moc nevěděla, jak to uchopit. Nakonec jsem v plodných dnech našla velký darPro mě jednoznačně vedla existence plodného a neplodného období ke zlepšení komunikace o milování a intimitě s partnerem.

Proč?! Představte si, že ze dne na den víte, že pokud „dneska něco bude“, tak to může vést k dalšímu miminku. A vy ho v tu chvíli vyloženě neplánujete. Je tedy fajn mluvit s partnerem o tom, jak se k tomu postavit. A pokud si řeknete, že opravdu „teď miminko ne“ (respektive kdyby přišlo, s láskou ho přivítáme, ale vědomě zkrátka ne), pak je třeba se domluvit, co je v rámci intimity vzájemně dovolené, co nás baví, láká, co se nám líbí a co naopak ne – aniž by došlo k pohlavnímu styku. Odměnou je pak klid po celý měsíc, otazníky v hlavě typu „jestli jsme si dávali pozor dostatečně“ prostě zmizely. A to pro mě byla odměna vyloženě a doslova sladká :-)

Je to vaše volba. A tečka.

Je to na vás. A to píšu s láskou a bez podtextu a známky manipulace. Opravdu je to jen na vás, chce to odvahu jít cestou bez hormonů. Protože o tom to na začátku je. Je to o odvaze. Co na to řekne okolí, partner, rodina. Troufám si říct, že je to životní styl.

Dám příklad ze života. Než jste dostali řidičák, jezdili jste busem, na kole, tramvají, chodili jste pěšky. Najednou jste byli v autoškole a měli zkušební jízdy s instruktorem. Osahávali jste si řízení a technické fungování auta, dopravní značky a pravidla. Udělali jste závěrečnou zkoušku. Hurááá, euforie, konečně jste svobodní a můžete si jezdit, kam chcete, aniž byste četli jízdní řády. Nejdříve jezdíte opatrně a nejistě, občas zmatkujete. Ale časem svůj řidičský um zdokonalíte, řadíte automaticky, naučíte se i předjíždět jiná auta, dokonce si troufnete i na dálnici.

Stejně tak to bylo se symptotermální metodou na začátku u mě. Učila jsem se ji jako cokoliv jiného. Ale má jednoduchá a jasně stanovená pravidla, takže ji máte zmáknutou (pro osobní potřebu) za jeden jediný den. Pokud se chcete o metodě dozvědět více, ráda budu vaším instruktorem při jízdách :-) Navštivte mé stránky a přečtěte si více >> a nebo si najděte nejbližší termín autoškoly Vědomé plodnosti :-)  >>.

Vědomou plodnost vnímám jako prostředek k pochopení svého vlastního těla, k absolutní důvěře, kterou k němu cítím. Dovoluje mi naplno vnímat samu sebe, vědět, že můj cyklus je zdravý. Využívat potenciál změny mých měsíčních fází v rámci cyklické proměnlivosti. STM mi přijde zkrátka dokonalá a asi navždy budu německým vědcům a lékařům za ni vděčná :-)

Věřím, že jsem vám tímto článkem odpověděla na většinu vašich dotazů a otazníků. Pokud ještě nějaké ve vás zůstaly nebo se mě chcete na něco k Vědomé plodnosti zeptat, napište mi na aneta@jsemzenou.cz

Krásné dny plné důvěry ve své tělo a mysl vám přeje

Aneta.

Aneta Fialová
Zamilovala jsem se do využití svých ženských darů v každodenním životě. Tím inspiruji a učím této dovednosti další ženy. Jsem zakladatelkou webu jsemženou.cz, certifikovanou lektorkou symptotermální metody (na mých stránkách ji najdete pod názvem Vědomá plodnost), průvodkyní online kurzu #KdyžSeNechápeš a živých sebepoznávacích kurzů. Více o mně najdete v článku Můj příběh.
Komentáře