Co mají společného podzim a premenstruační fáze?

Podzim. Roční období, které někdo miluje a někdo zatracuje. Mimochodem – do jaké skupiny patříte vy?… Stejně jako vše, i téma podzimu má dvě strany mince, pojďme se společně zamyslet a najít cestu, jak z toho nevyhnutelného „prokletí“ ven…

Příznivci mají rádi velké úklidy před zimou a Vánoci, těší se na větší pohodičku doma na gauči s čajem a knížkou v ruce nebo v oblíbené kavárně s přáteli. Užívají si, že mají čas vstřebat vzpomínky na letní aktivity a mají čas se připravit na zimní spánek, sníh a vše krásné, co podzim a nadcházející zima skrývají.

Odpůrci podzimu nemají rádi, když vidí, jak léto odchází, mění se barva listí, ptáci se srocují na drátech elektrického vedení, mizí velmi rychle dny, kdy nám sluníčko dodávalo energii a dobrou náladu. A ruku na srdce – možná neví, co budou v čase, co zbyl po dnech trávených v létě venku, dělat. Možná na ně dolehne to, na co mohli díky letním radostem zapomenout, odsunout to.. No ano, odsunout na podzim. A co potom v zimě?!

Vnímáte tu podobnost s premenstruační fází cyklu?

V názvosloví, které náleží k cyklické proměnlivosti žen, nazýváme premenstruační období (přibližně týden před menstruačním krvácením)  jako fázi Čarodějnice, Kouzelnice a nebo fázi Podzimu. Všechny přezdívky jsou velmi výstižné – umíme být rozčarované a daří se nám i kouzlit. Máme zpravidla pořád dost energie, ale ta začíná směřovat dovnitř, soustředíme se více na své pocity, myšlenky a začínáme se připravovat na zimní odpočinek – na menstruaci.

Pokud Vás zajímá, jak maximalizovat užitek z premenstruační fáze (a nebo ji jako užitečnou vůbec začít vnímat) a přestat být jako „papiňák“ (a zjistit, proč tomu tak je…), stáhněte si zde zdarma můj eBook Jak zkrotit svoji Čarodějnici v 5 krocích. To jsem ale malinko odbočila, zpět k tématu..

Na podzim se moudrá příroda připravuje na zimu – stromům opadá listí, většina plodů dozraje, zvířata si dělají zásoby jídla nebo odletí za teplem, častěji prší, aby se doplnila zemi vláha… A my jí také pomáháme – rostliny náchylné na zimu dáme do sklepa nebo skleníku, půdu, kde pěstujeme zeleninu, zryjeme nebo zoráme a pohnojíme, zasadíme některé druhy česneku a další plodiny, které potřebují být už na zimu v hlíně, ostříháme keře. Víme, proč to příroda dělá, že se tím chrání před mrazem a také víme, jak jí můžeme pomoci, aby zimu zvládla a na jaře se mohlo všechno kolem zase zelenat, rozkvétat, vonět, být plné pozitivní energie a plodit.

Jak je pak možné, že tak často zapomínáme na své přirozené ženské rytmy? Proč je neposloucháme? Každá žena, když začne poslouchat své tělo, ví, že potřebuje být před menstruací více sama, odpočívat. Za to jí bude odměnou období největší kreativity v měsíci a možnost využít svého osobního restartu, který jí premenstruační fáze a menstruační krvácení nabízejí.

QL0A2633

Mrazy v létě a rozkvetlé stromy na podzim? Klidně, sobě to taky dělám…

Co by se stalo přírodě, kdyby výše uvedené neudělala? Nebo kdyby na podzim rozkvetly stromy, v létě napadl sníh a byly najednou na pár dní mrazy?… Často zapomínáme nebo si neuvědomujeme, že totéž děláme sami sobě. To, když si naplánujeme velkou rodinnou oslavu na období před menstruací nebo menstruace. Když řešíme závažné otázky v době, kdy se velmi snadno pohádáme. Když chceme psát svoji novou knížku v době, kdy toužíme být obklopené lidmi a užívat si společnosti rodiny a přátel. Když neposloucháme, co nám tělo napovídá. Když po sobě chceme velké výkony v době, kdy máme odpočívat. Ano, jde to, ale za jakou cenu? Za cenu velkého množství energie a často přemáhání.

Po podzimu ale přijde zima a po zimě zase jaro. Na to se v klidu spoléháme. Pojďme se začít spoléhat i na náš přirozený ženský cyklus, rytmus našeho těla. V prvních dnech menstruace nemáme energii na velký úklid nebo nákup vánočních dárků. Věřte mi, že za týden ji ale mít budete, pokud si teď odpočnete a zapnete režim „timeout“. V době před menstruací máme dar identifikovat to, co nás v životě štve, co nám nefunguje. No jo, ale co je to ONO, co mi fungovat bude?! Počkejte na menstruační krvácení a to ONO vám naskočí v myšlenkách samo. Někdy to chce cvik, někdy to naskočí hned. Věřte si – věřte svojí intuici a tělu.

Já, „papiňák“, on „papiňák“

Pro muže to platí také – možná vás to překvapí, ale i muži mají své přirozené cykly. Zajímavé je, že se obvykle napojí na cyklus ženy, která je pro ně osobně „dominantní a nejbližší samičkou“ – často tedy na svoji partnerku. A tento cyklus kopírují. Znamená to tedy, že pokud vy se v premenstruační fázi neposloucháte, stane se vám, že jste natlakovaná jako „papiňák“. No a váš partner to má také tak. Pak už je to jen krok ke zbytečné hádce, tiché domácnosti a prohlubování pocitu, „že mi absolutně nerozumí“. A tak každý měsíc, v přibližně stejnou dobu cyklu. Že to máte doma podobně?

carodejnice_zpoved_aktual

Jde to jinak!

Super je, že pokud si připustíte, že se i vy v průběhu měsíce měníte, máte napůl vyhráno. Dovolíte totiž sama sobě věci, které už dál v životě nechcete, měnit. Jsou ženy, které svoji premenstruační fázi, svůj osobní Podzim, milují a ty, které ji rády nemají. Záleží jen na vás, do jaké skupiny patříte nebo patřit chcete.

Každopádně faktem zůstává, že tvoření zvířátek z kaštanů, draků ze spadlého listí a přípravy na Vánoce si užijeme nejvíc na podzim :-) A stejně tak jsou dary, které k nám přicházejí výhradně před menstruací a užívat si je můžete maximálně právě v této době.

Krásný podzim vám přeje

Aneta.

Aneta Fialová
Zamilovala jsem se do využití svých ženských darů v každodenním životě. Tím inspiruji a učím této dovednosti další ženy. Jsem zakladatelkou webu jsemženou.cz, certifikovanou lektorkou symptotermální metody (na mých stránkách ji najdete pod názvem Vědomá plodnost), průvodkyní online kurzu #KdyžSeNechápeš a živých sebepoznávacích kurzů. Více o mně najdete v článku Můj příběh.
Komentáře